Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Krótka piłka

Sebastian Zalewski, szóstoklasista z łomżyńskiej Szkoły Podstawowej nr 10, jest trzecim tenisowym ziemnym skrzatem w kraju. Na ten sukces zapracował solidnie, zaledwie w ciągu roku. Chce być jeszcze lepszy.


- To bardzo ambitny chłopiec, więc i ja wierzę, że stanie na najwyższym podium - mówi trener Tomasz Waldziński.

Zaczęło się przez przypadek. Tomasz Waldziński, jeszcze jako student gdańskiej Akademii Wychowania fizycznego, podczas wakacji często przychodził na kort przy łomżyńskim stadionie lub w Konarzycach. I tu, i tam spotykał pewnego 9-letniego chłopca, grającego w tenisa z ojcem lub wujkiem.

- Od razu zwrócił moją uwagę niezwykłą sprawnością fizyczną, dobrymi uderzeniami piłki. Czyli, krótko mówiąc, "czuł tenisa" - opowiada. - Kiedy wreszcie sam z nim zagrałem, nie było wątpliwości: to talent.

Rodziców Sebastiana nie trzeba było namawiać, by doskonalili te wyjątkowe predyspozycje syna. Chłopiec także nie mógł się doczekać gry pod kierunkiem fachowca. W 1997 roku Tomasz Waldziński, już jako absolwent uczelni ze specjalnością trenera tenisa ziemnego, rozpoczął pracę z Sebastianem. Na początku skoncentrowali się na eliminacji błędów technicznych i ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Poszło ostro. Cztery razy w tygodniu tenis, dwa razy biegi itp.

- Czasem miałem tego wszystkiego dość i mówiłem, że wolę umrzeć niż grać - opowiada Sebastian. - Ale nie chciałem się poddać. Już nie mogłem bez tego żyć.

- Z każdym treningiem coraz bardziej widać było, że, jak to się określa w sporcie, chłopiec ma charakter do tenisa: spokój wewnętrzny, koncentracja, konsekwencja, wola walki - mówi Tomasz Waldziński.

Do najważniejszych sukcesów Sebastiana w 1998 roku należą: trzecie miejsce w Letnich Mistrzostwach Polski w Pabianicach, zwycięstwo w Halowych Mistrzostwach Makroregionu Mazursko-Warszawskiego, trzecie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym w Toruniu i trzecie w Międzynarodowym Turnieju Klasyfikacyjnym w Krakowie. Pokonał konkurentów z dużych miast, gdzie mają możliwość rozwoju sportowego talentu. Sebastian jako łomżanin musi pokonywać dodatkowe trudności. Między innymi nie ma tu do gry partnera w swoim wieku i sponsora. Tenis ziemny to sport widowiskowy, ale też bardzo kosztowny. Za godzinę wynajęcia sali na trening w hali przy Szkole Podstawowej nr 9 trzeba zapłacić około 100 złotych. Rakieta dobrej firmy (muszą być trzy na zmianę) kosztuje 700 złotych, dwie pary butów (na kort i halę) oraz strój i dres są po 300 - 400 złotych. Do tego dochodzą comiesięczne wyjazdy na turnieje, co za każdym razem kosztuje rodziców około 1200 złotych. Na szczęście, do woli może trenować w sali gimnastycznej III Liceum Ogólnokształcącego, gdzie Tomasz Waldziński pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Tenisowym idolem Sebastiana jest Chilijczyk Marcello Rios. Ten ma charakter: "gryzie do końca". I z niego Sebastian bierze przykład, co niejednokrotnie zaskakuje tenisową publiczność.

- Zawsze wychodzę na mecz po to, żeby wygrać - mówi. - A kiedy mi się nie uda, tłumaczę sobie: on miał swój lepszy dzień, ale i ja też będę miał taki. I to moja krótka piłka będzie górą.

(gab)
Tomasz Waldziński
pt, 12 czerwca 1998 00:00
Data ostatniej edycji: nie, 06 maja 2007 15:11:19

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę